Jak pozbyć się plastikowych rur po budowie?
W czasie budowy generowane jest mnóstwo różnych odpadów, które muszą zostać zutylizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Plastikowe rury często można zwrócić do sprzedawcy, zwłaszcza jeśli została ich spora ilość. Ścinki i drobne elementy pozostałe po montażu instalacji trzeba wyrzucić i oddać do utylizacji lub recyklingu. Warto bowiem wiedzieć, że tworzywa sztuczne mogą być przetwarzane wielokrotnie, a ponowne wykorzystanie surowców niesie wiele korzyści dla środowiska naturalnego, od redukcji eksploatacji naturalnych złóż na zmniejszeniu powierzchni wysypisk kończąc.
Zanim jednak plastik trafi do ponownego wykorzystania w postaci granulatu, musi przejść odpowiednią obróbkę. Przetwarzanie tworzyw sztucznych to jeden z profilów naszej działalności – zgromadzone odpady segregujemy, oczyszczamy i rozdrabniamy. Przyjmujemy rury PE wodne, gazowe, telekomunikacyjne i kanalizacyjne oraz pomarańczowe rury PVC bez metalowych elementów. Co ciekawe, rury z PVC mogą być poddane przetwórstwu siedmiokrotnie bez utraty właściwości.
Problem plastiku
Plastik w znacznej mierze wytwarzany jest z ropy naftowej i bardzo często po okresie eksploatacji zostaje wyrzucony, czego doskonałym przykładem są rury. Najwięcej odpadów z tworzyw sztucznych powstaje w wyniku wymiany instalacji i wyrzucania rur plastikowych. Obecnie dzięki zaawansowanym technologiom produkcja rur z tworzyw sztucznych jest bezodpadowa – rury produkowane są z materiałów pochodzących z odzysku. Rury PVC mogą posłużyć nawet 100 lat bez utraty pierwotnych właściwości, a po okresie eksploatacji można je oddać do recyklingu. Jest to doskonały przykład wykorzystania tworzyw sztucznych w obiegu zamkniętym.