Co się zalicza do czystego gruzu budowlanego?
Gruz budowlany to pozostałość po różnego rodzaju pracach budowlanych i remontowych. Czysty gruz to cenny surowiec, który można ponownie wykorzystać na terenie swojej posesji, na przykład do utwardzenia podjazdu. Chcąc uprzątnąć działkę i pozbyć się zalegającej hałdy, zwłaszcza jeśli nie przyda się w przyszłości, można zlecić wywóz gruzu wyspecjalizowanej firmie. Wówczas mieszanka trafi do ponownego przetwórstwa i powstaną z niej materiały, które później zostaną wykorzystane w budownictwie lub drogownictwie. Wcześniej jednak gruz zostanie rozkruszony i przesiany. Dlatego tak ważne jest, aby odróżnić gruz czysty od pozostałych odpadów budowlanych.
Gruz czysty to odpady ceglane i betonowe, kamienie, piasek, fragmenty gleby i ziemia. Do mieszanki gruzu czystego zaliczają się także resztki tynków i fragmenty betonu na przykład z pokruszonych fundamentów, słupów i elementów zbrojenia. Do czystego gruzu mogą trafić niewielkie ilości ceramiki, płytek i dachówek ceramicznych. Z czystym gruzem nie należy mieszać plastiku, szkła, drewna, styropianu i resztek środków chemicznych.
Dlaczego czysty gruz powinien być odseparowany od reszty odpadów?
Dzięki segregacji odpadów budowlanych przyczyniamy się do ochrony środowiska i wytwarzamy cenny surowiec, który później może zostać wykorzystany w różnych pracach budowlanych. Recykling gruzu czystego pozwala na zmniejszenie wydobycia surowców naturalnych, których zasoby nieustannie się kurczą.
Przetworzony ponownie gruz trafia na place budów, gdzie służy do stabilizowania fundamentów oraz stanowi podsypkę pod różnego rodzaju nawierzchnie, na przykład tarasy, a także drogi, autostrady i parkingi. Jest to idealny surowiec do utwardzania grząskich nawierzchni oraz budowy drenażu i można go wykorzystać w obrębie własnej posesji. Co ciekawe, czysty gruz może być wielokrotnie wykorzystywany i przetwarzany, co nie wpływa na jakość surowca i jego właściwości fizykochemiczne.