Blog
Jak uzyskać decyzję na zbieranie odpadów?
Zbieranie odpadów to działalność wymagająca spełnienia wielu formalności, w tym uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych. Przed rozpoczęciem działalności w zakresie zbierania odpadów, niezbędne jest uzyskanie decyzji na zbieranie odpadów, która pozwala na legalne prowadzenie takiej działalności.
Proces recyklingu opon – od zużytych opon do nowych produktów
Recykling opon to nie tylko sposób na zmniejszenie ilości odpadów, ale także na tworzenie nowych produktów z materiałów, które w innym przypadku mogłyby zanieczyszczać środowisko. Ten proces jest kluczowy dla zrównoważonego zarządzania zasobami i ochrony przyrody.
Bezpieczne usuwanie azbestu – jak to zrobić?
Azbest, ze względu na swoje właściwości izolacyjne i odporność na wysokie temperatury, był powszechnie stosowany w budownictwie. Obecnie wiadomo, że jest szkodliwy dla zdrowia, dlatego jego usuwanie wymaga zachowania szczególnych środków ostrożności.
Jak pozbyć się plastikowych rur po budowie?
W czasie budowy generowane jest mnóstwo różnych odpadów, które muszą zostać zutylizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Plastikowe rury często można zwrócić do sprzedawcy, zwłaszcza jeśli została ich spora ilość. Ścinki i drobne elementy pozostałe po montażu instalacji trzeba wyrzucić i oddać do utylizacji lub recyklingu. Warto bowiem wiedzieć, że tworzywa sztuczne mogą być przetwarzane wielokrotnie, a ponowne wykorzystanie surowców niesie wiele korzyści dla środowiska […]
Jak gospodarować odpadami żeby uniknąć kar środowiskowych?
Wytwórcy odpadów są zobowiązani usuwać odpady zgodnie z literą prawa, a niedostosowanie się do obowiązujących wymogów związane jest z wysokimi karami finansowymi. W polskim ustawodawstwie kwestia gospodarowania odpadami jest dość szeroko opisana, a ponieważ wciąż dążymy do spełnienia oczekiwań Unii Europejskiej w tym zakresie, to prawo ulega częstym zmianom.
Gdzie wyrzucać worki po nawozach?
Worki po nawozach bywają kłopotliwe – w niektórych sytuacjach dopuszczalne jest ich wyrzucanie do pojemników na odpady komunalne, ale równie często zostają zakwalifikowane do odpadów niebezpiecznych. Zdarza się, że rolnicy spotykają się z odmową przyjęcia worków na PSZOK i dostają zalecenie oddania worków do utylizacji.
Co wchodzi w skład odpadów rolniczych?
Odpady rolnicze to naturalne i nienaturalne produkty uboczne związane z prowadzoną działalnością rolniczą. Do tej kategorii zaliczane są różne odpady organiczne i nieorganiczne w postaci stałej, płynnej i półpłynnej oraz śmieci pochodzenia przemysłowego.
Co zrobić z plastikowymi nakrętkami?
Plastikowe nakrętki najlepiej oddać do punktu skupu, ponieważ nadają się one do recyklingu. Nakrętki przetwarzane są na surowiec wtórny, czyli granulat, który trafia do przedsiębiorstw produkujących różne elementy z tworzyw sztucznych. Na skup mogą zostać oddane nakrętki różnej wielkości, nie ma znaczenia ich kształt ani to, czy pochodzą z butelki po napoju, czy po płynie do mycia podłóg. Trzeba jedynie pamiętać o usunięciu z nich wszystkich dodatkowych elementów, na przykład uszczelek gumowych, folii i naklejek.
Jak wybrać kontener na odpady budowlane?
Kontener na gruz warto wynająć nie tylko przy budowie lub rozbiórce domu, ale także przy drobnych pracach remontowych. Wywóz kontenerowy pozwala na zachowanie porządku w obrębie posesji, dzięki czemu po zakończonych pracach nie musimy się martwić, co zrobić z zalegająca hałdą gruzu. Kontenery dostępne są w różnych wielkościach i objętościach. Można zamówić kontener na gruz czysty, zmieszany i odpady budowlane. Możliwa jest także utylizacja farb i odbiór styropianu, których wyrzucanie do zbiornika na odpady […]
Co się zalicza do czystego gruzu budowlanego?
Gruz budowlany to pozostałość po różnego rodzaju pracach budowlanych i remontowych. Czysty gruz to cenny surowiec, który można ponownie wykorzystać na terenie swojej posesji, na przykład do utwardzenia podjazdu. Chcąc uprzątnąć działkę i pozbyć się zalegającej hałdy, zwłaszcza jeśli nie przyda się w przyszłości, można zlecić wywóz gruzu wyspecjalizowanej firmie. Wówczas mieszanka trafi do ponownego przetwórstwa i powstaną z niej materiały, które później zostaną wykorzystane w budownictwie lub drogownictwie. Wcześniej […]