Co zrobić z plastikowymi nakrętkami?
Plastikowe nakrętki najlepiej oddać do punktu skupu, ponieważ nadają się one do recyklingu. Nakrętki przetwarzane są na surowiec wtórny, czyli granulat, który trafia do przedsiębiorstw produkujących różne elementy z tworzyw sztucznych. Na skup mogą zostać oddane nakrętki różnej wielkości, nie ma znaczenia ich kształt ani to, czy pochodzą z butelki po napoju, czy po płynie do mycia podłóg. Trzeba jedynie pamiętać o usunięciu z nich wszystkich dodatkowych elementów, na przykład uszczelek gumowych, folii i naklejek.
Nakrętki są łatwiejsze do przerobienia niż butelki i powstają z lepszych jakościowo surowców, a więc osiągają wyższą wartość w skupie w stosunku do innych odpadów. Recykling plastikowych butelek jest nieco bardziej skomplikowany i kosztowny. Ponadto butelki ze względu na wielkość potrzebują więcej miejsca do składowania.
Powody, dla których warto sprzedać nakrętki na skup
Nakrętki warto zbierać – można je bowiem przeznaczyć na cele charytatywne lub zanieść na skup nakrętek i zarobić. Firmy charytatywne zbierają nakrętki, segregują, ważą i sprzedają na skupach. Środki uzyskane dzięki zbiórkom nakrętek zasilają konto zbiórek na leczenie lub zakup potrzebnego sprzętu. Potrzeba jednak zebrać kilka lub kilkadziesiąt ton, dlatego zwykle jest to zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie. Poza tym większość skupów nie przyjmuje małych ilości, a jedynie hurtowe.
Zbieranie nakrętek jest ważne w kontekście ochrony środowiska. Butelki bez nakrętek zajmują mniej miejsca na wysypisku odpadów, ponieważ można je zgnieść, co pozostaje nie bez znaczenia dla kosztów transportu i składowania. Poza tym zbieranie nakrętek ma wymiar edukacyjny – dzięki segregacji śmieci można uwrażliwić dzieci na kwestie związane z ochroną środowiska i uczyć bezinteresownego pomagania innym.