Jak utylizować elektrośmieci?
Elektrośmieci, tak samo jak inne odpady, należy utylizować w odpowiedni sposób, głównie w trosce o środowisko. Jest to bardzo istotne, ponieważ przez dynamiczny rozwój technologii jest ich coraz więcej. Jednak co zrobić ze zużytym lub zepsutym sprzętem, który nam zalega? Zwróćmy uwagę, że naprawdę jest wiele rodzajów elektrośmieci, dlatego też nie wolno wyrzucać ich do przypadkowego pojemnika. Jest to uwarunkowane również prawnie, a za niezastosowanie się do przepisów grozi nawet 5 tysięcy kary. Dlatego pytanie brzmi: jak w odpowiedni sposób zutylizować sprzęt elektroniczny?
Dlaczego utylizujemy elektrośmieci?
Ze względu na różny skład elektrośmieci, które potrafią zawierać niebezpieczne substancje, ze szczególną uwagą powinno się je segregować. Związki, które wydzielają się podczas rozkładu, są bardzo niebezpieczne nie tylko dla środowiska, ale również dla człowieka. Dlatego też zostało to uregulowane prawnie. Zgodnie z ustawą z 29 lipca 2005 roku za nieodpowiednie wyrzucanie elektrośmieci grozi kara aż do 5 tysięcy złotych. Zasada jest więc prosta, żeby nie płacić kary – należy je utylizować. Dodatkowo, dzięki odpowiedniej segregacji niektóre surowce mogą być ponownie wykorzystane dzięki recyclingowi. Przez to koszt produkcji nowych technologii jest niższy.
Czym są elektrośmieci i jak je dzielimy?
Elektrośmieci nazywamy inaczej ZSEE, co oznacza po prostu zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zaliczają się do niego popsute, niepotrzebne, nieużywane urządzenia elektryczne i elektroniczne, które działały dzięki podłączeniu do prądu lub na baterie. Przykładem mogą być lodówki, pralki, komputery, telefony, LEDy, świetlówki czy małe AGD.
Elektrośmieci dzielimy na kilka większych grup:
- przyrządy medyczne, z wyjątkiem wszystkich wszczepianych i skażonych produktów;
- przyrządy do nadzoru i kontroli (termostaty, czujniki dymu);
- sprzęt audiowizualny (telewizor, dvd, radio);
- sprzęt oświetleniowy (świetlówki, LEDy);
- sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny (komputer, drukarka, telefon);
- wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego (lodówka, pralka, zmywarka, mikrofalówka);
- małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego (odkurzacz, toster, żelazko, prostownica);
- narzędzia elektryczne i elektroniczne z wyjątkiem wielkogabarytowych, określane stacjonarnymi narzędziami przemysłowymi, czyli wiertarka lub maszyna do szycia;
- zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy (gry video i konsole, ale i również tradycyjna kolejka elektryczna);
- automaty do wydawania (np. automaty z żywnością, bankomaty).
Gdzie i w jaki sposób utylizować elektrośmieci?
Elektrośmieci można utylizować w różny sposób. Wiele zależy od ich wielkości, przeznaczenia oraz tego, jakie tworzywa znajdują się w środku. Warto też zwrócić uwagę na etykietę, która znajduje się na twoim sprzęcie. Często widnieje na nim znak z przekreślonym koszem na śmieci, co oznacza, że nie można wyrzucić takiego sprzętu do zwykłego kontenera.
Chcąc zutylizować swój sprzęt, mamy kilka możliwości do wykorzystania. W każdym mieście jest placówka typu PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów. W takie miejsca możemy przynosić różne przedmioty, takie jak: odpady budowlane, przeterminowane leki, zużyte opony, elektrośmieci czy meble. Jednak takie punkty mają swoje zasady i ograniczenia, a dotyczą one najczęściej składu chemicznego danego produktu. Przykładem może być azbest, który jest wysoce trujący.
Skup lub firma zajmująca się utylizacją elektrośmieci to kolejna możliwość. Jest ich całkiem sporo i zajmują się szeroką gamą utylizacji. Chętnie utylizują elektrośmieci, odpady przemysłowe i inne niebezpieczne tworzywa. Odbiór takich odpadów powinien być oczywiście wcześniej uzgodniony, by firma mogła przygotować odpowiedni transport. Odpady powinny być również opasane kodem odpadu. Jest to dobre rozwiązanie, które zaoszczędza sporo czasu i kłopotu.
Serwisy i sklepy – jeżeli kupujesz nowy sprzęt, możesz zaznaczyć, że chcesz, by firma zabrała od ciebie starą lodówkę, kuchenkę czy pralkę. Sklepy RTV/AGD mają obowiązek odebrać taki sprzęt. Elektrośmieci możesz również na własną rękę odwieźć do takiego punktu, jednak jest to uzależnione przepisami, które mówią o tym, że produkt nie może przekraczać 25 cm.
Jak widać, utylizacja elektrośmieci nie jest taka trudna, wystarczy tylko chcieć. Jest naprawdę wiele możliwości, które można wykorzystać, by odpowiednio zadbać o środowisko.